ЛИТЕРАТУРНЫЙ ЖУРНАЛ ФАНТАСТИКИ
Get Adobe Flash player

Т. Л.: А ще можна нарватися на те, що на письменницькому жаргоні називається бунтом героїв. Адже щоб персонажі літературного твору виглядали гармонійними і діяли також гармонійно, письменник мусить уловити внутрішню логіку поведінки кожного персонажа, внутрішню логіку сюжету, а вже потім передати цю внутрішню логіку адекватними словами. Якщо ж письменник поведе оповідь неадекватно, якщо змушуватиме героїв діяти неприродним чином — вони «збунтуються», й сюжет попервах забуксує, а потім може загалом застопоритися. Чи персонажі виглядатимуть «картонними». Якщо написати менше тексту, ніж потрібно персонажам і сюжету для повного розкриття — бунт героїв, вважайте, забезпечений.

О. Л.: Тому ми завжди намагаємось витримати баланс між обома крайнощами. Просто зрозумійте, що все це треба було продумати перед тим, як починати написання епопеї. Бо перелаштовуватися на ходу — заняття невдячне.

– Хіба не виникало побоювань, що звикла до «телеграфного» стилю спілкування публіка просто не гаятиме час на читання 10-томної епопеї?

Т. Л.: Як-то кажуть, хто не ризикує, той не п’є шампанського! В даному разі, все ж таки, ми вважали ризик виправданим, отож варто було спробувати.

– Якщо побоювання були, то що саме все ж таки переконало вас взятися за роботу над твором?

Т. Л.: Позиція нашого шановного видавця — пана Красовицького. Адже він фактично сформулював у загальних рисах своєрідне замовлення на твір, а отже — був готовий його видати. Нам лишалося написати епопею.

До речі, я завжди підкреслював, наскільки це важливий для письменника момент — знайти свого видавця! Бо одна річ — писати «в шухляду» з непевною надією, що комусь колись твій рукопис сподобається. І зовсім інша річ — коли ти заручився підтримкою свого ділового партнера, який готовий перетворити рукопис твору на книжку й вивести її на книжковий ринок. Відчуйте різницю!..

Є ще одне міркування. Обраний нами столітній період між 1914 і 2014 роками був сповнений подій настільки напружених, а історичні персони, причетні до цих подій, настільки цікаві та масштабні… Коротше кажучи, все це варте того, щоб бути відображеним в історичній епопеї на кшталт «101 рік України». Це також додало нам упевненості в тому, що за подібну роботу варто взятися.

Title

– Яка ж основна ідея вашого твору?

О. Л.: Хотілось показати циклічність подій, що відбуваються на українських теренах. Справді, революція 1917 року нехай не повністю, але до певної міри все ж нагадує те, що ми бачили на Євромайдані 2013-2014 років. Тим паче, наслідком обох цих історичних подій стали російсько-українські війни. Як зараз, так і сто років тому.

Т. Л.: Водночас, між подіями столітньої давнини і нинішніми є певні відмінності, іноді дуже суттєві. Головна відмінність полягає в тому, що після Української революції 1917 року відкрите збройне протистояння в цілому завершилося вже у 1922 році. УНР, Українська Держава, також відома як Гетьманат Скоропадського, Директорія — й лише за якихось п’ять років усе скінчилося, розумієте?! А нині пішов вже восьмий рік новітньої російсько-української війни, і все, що ворог захопив і тимчасово утримує — це Крим і певну частину Донбасу. Та й в обох цих випадках війна увійшла в позиційну фазу. Принаймні поки що.

– Отже, це успіх?..

Т. Л.: Доки агресор утримує хоча б частину захоплених територій… Доки Evil empire не відмовилася від планів переоблаштування світу на свій манер або ж не втратила можливостей здійснювати агресію, що може статися лише завдяки розпаду цього монстра…

– Призабуте визначення – Evil empire…

Т. Л.: Так, Evil empire. Згадайте видатного американського президента Рональда Рейгана — саме він заговорив на повен голос про Імперію зла. І він таки мав рацію! Хоча це вже стосується не нашого письменницького подружжя, а лише особисто мене… Отож особисто я зрозумів правоту Рейгана ще в 1993 році. Більш того, я відшукав певне історичне обґрунтування його словам.

– Яке саме, якщо не секрет?

Т. Л.: Не секрет, звісно. Счасна Російська Федерація є найбільшим уламком СРСР. Радянський Союз утворився, у загальних рисах, на теренах колишньої Російської імперії. Російська імперія — це перелицьоване Московське царство. Воно ж почалося з Великого князівства Московського і Владимирського. А це Велике князівство почалося з того, що на московський стіл зійшов такий собі Іван Калита, якого потім назвали «збирачем земель». Став він Московським князем у 1325 році. Відніміть це число від числа року, в який розвалився СРСР:

1991 — 1325 = 666

Поделиться в соц. сетях

Share to Facebook
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Pages: 1 2 3 4 5 6

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>