ЛИТЕРАТУРНЫЙ ЖУРНАЛ ФАНТАСТИКИ
Get Adobe Flash player

Рецензії від Книголюба

Є книжки, які читаєш для розвитку і розширення кругозору. Є книжки, які читаєш за потреби. Є книжки, які читаєш, віддаючи належне новим віянням або щоб згайнувати час. Але є книжки, які читаєш просто заради задоволення. Для себе. Навіть якщо у вас купа справ і вже десь лежить нещодавно почата книжка. Саме до таких книг належить роман Роберта Хайнлайна «Двері в літо».

Інтригує сама назва. Нам звичні двері в кімнату, на вулицю, але в літо?.. Як би там не було, а уявний погляд вже малює нам залиті сонцем поля або річку, що виблискує в золотистих променях, густі аромати квітів і зелені, і той неповторний літній хор голосів всього живого, що радіє і співає хвалу життя в літні дні.

Якщо ви знаєте Хайнлайна як фантаста, так і є. Ця людина разом з Айзеком Азімовим та Артуром Кларком входить в трійку Великих Майстрів фантастики. І, варто відзначити, саме в його творчості вперше з’явилося багато мотивів, без яких сучасна фантастика неможлива. Але про самого Роберта Хайнлайна можна говорити багато і довго, оскільки це була надзвичайно цікава і різнобічна людина.

У його романі «Двері в літо» йдеться про талановитого інженера та винахідника Деніела Буні Девіса і його кота Піта, які жили в 1970 році. Внаслідок розбіжностей з партнером і колишньою коханою Ден вирішує залягти в «холодний сон» років так на 30, хоча на тверезу голову і міняє своє рішення. За власним бажанням чи проти волі, він таки опиняється в 2000 році. І, повірте, зараз, з висоти 2010 року, дуже цікаво читати, як чоловік уявляв собі рік 2000 в 1956-му (адже саме тоді вийшов друком роман Роберта Хайнлайна). Цікаво просто уявити, як люди мріяли про майбутнє, що хотіли б виправити чи покращити для власного комфорту, що їх не влаштовувало тоді: «…тарілки, на яких вистигала їжа; сорочки, які треба було віддавати в прання; дзеркала у ванні, що запітнівають в той момент, коли вам треба причесатися після миття; сопливі носи; бруд під ногами і в легенях». Але головний акцент, звичайно, зроблено тут на техніці – суспільство обслуговує велика кількість різноманітних роботів (чомусь у Хайнлайна саме це слово не трапляється жодного разу, натомість він ласкаво називає їх «спритний Френк», «Віллі-вікномий», «кресляр Ден» і т.д.). Удома, на роботі, на вулиці – все максимально автоматизовано для письменника в 2000-му році. Що ж, він був недалекий від правди в цьому сенсі. Він правильно передбачив прогрес суспільства у сфері автоматизованого обслуговування, тільки помилився з розповсюдженням всієї цієї побутової (і не тільки) техніки. Чесно кажучи, порівнюючи вже прожиті нами 2000-і роки і уявні 2000-2001 роки Хайнлайна, я все ж таки рада, що у нас все саме так, як є. Якось людяніше, мабуть?..

            Якщо ви знайомі з технікою і механікою, то вам тим більше буде цікаво прочитати цей роман, оскільки автор немов дозволяє нам заглянути в голову інженера, простежити за його думками, стати свідками творчих осяянь. Просто побачити як в результаті людської кмітливості, помноженої на необхідні знання і бажання допомогти (так, адже головним мотивом винахідницької діяльності в компанії «Покоївка» Дена було бажання полегшити домашню працю жінки) народжується новий прилад або автомат, а за великим рахунком відбувається прогрес.

Але, погодьтеся, чиста фантастика без людських стосунків, без людського фактора, як то кажуть, та й просто без нотки любові була б нудною. Що помітно пожвавлює роман – це стосунки Дена з його котом Пітом. Слова, якими головний герой розповідає про свого улюбленця, просякнуті любов’ю. До того ж тут ви знайдете численні поради про те, як поводитися з цими пухнастими друзями, щоб завоювати їх довіру. Та й Піт – розумний, сміливий, відданий кіт, з характером і деякими майже людськими слабкостями (наприклад, любов’ю до імбирного пива) – персонаж цікавий сам по собі.

Поделиться в соц. сетях

Share to Facebook
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Pages: 1 2

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>