ЛИТЕРАТУРНЫЙ ЖУРНАЛ ФАНТАСТИКИ
Get Adobe Flash player

Цезарій Збєшховський (нар.1975 р.) – випускник факультету полоністики Варшавського університету.
 
Його оповідання та повісті друкувалися на шпальтах часописів «Нова фантастика», «Убік», «Science Fiction, Fantasy & Horror», а також у антологіях «Нове надходить», «Без героя», «Science fiction». Перша дебютна книжка Цезарія Збєшховського – збірка оповідань «Реквієм для ляльок» (2008), дія яких відбувається у вигаданому світі міста Рамма.
 
 
«Голокост F» (2013) став візитівкою Збєшховського. Відтоді автор написав ще кілька оповідань та повістей, а наразі працює над своїм другим романом.
Роман «Голокост F» – рідкісний зразок сучасної безкомпромісної наукової фантастики: тут візія майбутнього настільки ж важлива, як і долі персонажів, а філософські концепції не менш захопливі, ніж сюжет. Масштабність Ніла Стівенсона, ядуча іронія Пітера Воттса, трохи божевільний погляд на реальність, притаманний Філіпу К. Діку, – і все це помножено на традиції кращих взірців польської фантастики. Крім роману, до книжки увійшла низка оповідань та повістей, самостійних за сюжетом, але пов’язаних з «Голокостом F» спільним світом.
 
Роман отримав три престижні премії польського фендому: премію «SFinks», премію найстарішого польського журналу фантастики «Nowa Fantastyka» та премію імені Єжі Жулавського.
 
Переклад з польської Олена Шевченко, Ірина Шевченко. Видавництво Жупанського.

ІНШОГО НЕ БУДЕ

Дискусія на тему релігії завжди викликає шквал коментарів, обурення й зрідка схвалення, релігію зазвичай протиставляють науці, але що, коли зробити протилежне, або ж хоча би припустити? Цим зайнявся в оповіданні Збєшховський і висунув цікаву теорію, яка задовільнить багатьох, хто стоїть на роздоріжжі віри. А якщо питання душі, яка, як всім здається, є в кожному з нас, насправді є річчю зовсім іншою і як варто себе почувати, коли розумієш, що ти насправді і людиною себе вважати не повинен, а не більше ніж проста рослина чи тварина? Автор вдало обіграв цю ситуацію і кінець світу, тому що апокаліпсис це не завжди астероїд, ядерна війна чи потоп – кінцем світу може стати й кінець сенсу цього світу, адже він стане такою собі замкненою системою без мети, пустопорожнім і бездушним.

МІСЦЕ НА ДОРОЗІ

Для тих, хто полюбляє теорії змов, це оповідання має бути цікавим – Збєшховський обігрує таку собі концепцію глобальної гри і детективним сюжетом приводить до несподіваної розв’язки, хоча фінал може і її перевернути догори дриґом. Окрім детективної складової твір містить і вкраплення трилеру й укупі розслідування героя втягує читача, виставляючи автора фахівцем тримати у невіданні й ділитись деталями реальних подій твору порціями, що подаються десертом.

МОНЕТА

В «Монеті» Збєшховський розглядає одвічне питання життя та смерті, те, чи ми самі власники нашого якщо не життя, то тої ж таки смерті і чи правильним є позбавлення себе існування, коли цю дію можна прокрутити вдруге і обрати, знаючи результат. Автор звертається до певної філософії, бере різні точки зору і направляє їх на одну ситуацію, вдало фокусуючись на питаннях, які, здавалося б, лежать на поверхні, але ще ніхто не насмілився їх зачепити. Його оригінальність сповнена своєрідною простотою, а втім і складним розбором ідеї, а подача в «Монеті» може стати цікавим хронологічним трюком в стилі Філіпа Діка.

СКЛЯНКА ЛІМФИ

Доволі складне для сприйняття оповідання, в якому тяжко прослідкувати мету, котру ставив перед собою автор, та все ж можна спробувати. Ймовірно тут ідеться про тяжкі наслідки для тих, хто грається з Богом, але не в релігійних питаннях, а в наукових і, полонивши його частину, людина нарікає себе на катастрофу. В уявленні Збєшховського Бог криється в енергії і це ідея, котру хочеться підтримати, адже що ж як не енергія володіє прерогативою створення, хоча й руйнування також. Думки автора серед динамічного розвитку подій з нашарованою хронологією висковзують крізь пальці, але те, що після цього лишається – варте уваги не менше.

БЕЗЛЮДДЯ

Поделиться в соц. сетях

Share to Facebook
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Pages: 1 2

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>