Тимур Литовченко. ДЕ?.. ЧИМ?.. КИМ?..

Щодо перспектив розвитку української фантастики.

Це дайджест доповіді, зробленої під час Днів фантастики на осінньому, 2012 року «Медвіні» у Києві. Як кажуть, хто не чув, той запізнився… L Отже, спробую виправити таку прикрість на прохання «Лавки Чудес».

В мою бутність прес-секретарем Міністерства вугільної промисловості України я засвоїв від професійних шахтарів цікаву приказку: «Щоб гірнича галузь розвивалася, потрібно визначитися, чи є ДЕ видобувати вугілля, ЧИМ його видобувати і КИМ видобувати». Екстраполюючи цю приказку на ситуацію в україномовній українській фантастиці (УУФ), для визначення перспектив її розвитку, на мою думку, потрібно відповісти на ті самі запитання: чи є ДЕ її розвивати, ЧИМ розвивати і, зрештою, КИМ розвивати?! Якщо усі три відповіді будуть позитивними — перспективи є, якщо ж бодай одна буде негативною… тоді з УУФ, м’яко кажучи, є проблеми.

(В дужках зазначу, що при бажанні аналогічний аналіз можна легко провести і щодо російськомовної української фантастики, тоді стане зрозумілою картина з українською фантастикою як такою — незалежно від мови написання. Проте, долею російськомовної української фантастики є кому опікуватися і без мене, це не моя сфера інтересів. Просто так склалося, що мовний водорозділ існуватиме в українській літературі як такій ще тривалий час, я переймаюся долею україномовної частини — ну, так вже склалося!.. Якщо подібна позиція когось дратує, той може далі не читати, ми ж перейдемо до аналізу за запропонованою схемою.)

Де розвивати?..

В контексті україномовної української фантастики це запитання трансформується у пошук коріння сучасної УУФ. Без коріння навіть дерево не росте. Якщо ж підрізаний кінчик гілочк занурити у воду, то за деякий час він інстинктивно корінцями обростає — сподіваюсь, бачили таке? J

Ну що ж, розібратися з цим нескладно. Відповідь лежить на поверхні: УУФ вкорінена у найрізноманітніших літературних жанрах і має багатющу багатовікову традицію. Почнемо з того, що українська міфологія, правду кажучи, нічим не поступається міфології грецькій або ж скандинавській — просто вона меншою мірою «розпіарена». В такому стані справ є як недоліки, так і переваги, але для нас важливо одне: міфологія є одним з потужних джерел сучасної фантастики — отже, із цим усе гаразд!

Page 1 of 3 | Next page