ЛИТЕРАТУРНЫЙ ЖУРНАЛ ФАНТАСТИКИ
Get Adobe Flash player

Зізнаюся чесно: спершу я не планував писати цю статтю. Про фільм сказано чимало — і у соцмережах, і у ЗМІ. Але спостерігаючи за відгуками та й навіть за рецензіями шанованих критиків, я помітив несподівану тенденцію. Є низка запитань, які ставлять майже всі, — хоча, здавалося б, відповіді на них є очевидними.

От про ці несподівані питання та очевидні відповіді напередодні виходу другої частини «Хоббіта» і поговоримо.

* * *

Пересічний глядач, який не переймається толкінівським світом і в кращому разі читав «Хоббіта» в далекому дитинстві, дивуватись почав задовго до кіносеанса. Він пам’ятав, що Толкін написав дитячу, веселу казочку про подорож хоббіта Більбо у компанії гномів та чарівника Гендальфа за драконячими скарбами. Як у кожній казочці, тут було чимало пригод, веселих і страшних, але… чекайте, три повнометражних стрічки, кожна тривалістю у три години?! Ну точно: Джексон заробляє грошенята на тренді!

Пересічному глядачеві можна пробачити те, що йому не хочеться вивчати історію створення фільму, — глядачеві, але не рецензенту. Рецензент мусив би знати, що взагалі-то з екранізацією творів Толкіна не все так просто.

Іще у 1968 році Толкін продав права на зйомки фільмів за «Хоббітом» і «Володарем перснів», але зробив це, оскільки йому потрібні були гроші. Ставлення до можливої екранізації Толкін неодноразово висловлював у листах: скажімо, 11 вересня 1957 р. він писав своєму синові Крістоферу: «Стенлі А. [Анвін; видавець Толкіна] і я узгодили політику: або мистецтво, або гроші. Тобто чи винятково вигідні умови, чи абсолютне авторське вето на всі небажані деталі та зміни».

Трохи менше, ніж через рік, Толкін написав детальний розбір начерків до можливого сценарію «Володаря перстнів», де дошкульно й гостро відкоментував численні нововведення, які змінювали сюжетну логіку та позбавляли історію морального виміру. Взагалі за його життя було зроблено декілька спроб зняти «Володаря перснів», але письменник дуже болісно сприймав будь-які викривлення сюжету, тож справа не йшла далі написання сценарію.

Лише в 1977 році, через чотири роки післе смерті Толкіна, на екрани вийшов повнометражний мультфільм «Хоббіт» режисерів Артура Ренкіна та Жюля Бесса, знятий у підкреслено казковій манері. Через рік славнозвісний Ральф Бакші випустив повнометражного «Володаря перснів» — першу з двох запланованих частин. Він був знятий у цікавій техніці, де, крім власне мальованих персонажів, були задіяні й живі актори (переважно в масовках). На жаль, Бакші не зміг знайти гроші на зйомки другої частини, тож фактично він екраізував лише перший та частину другого тому роману. Натомість Ренкін та Бесс у 1980 році зняли мультфільм по третьому тому — «Повернення короля». Всі ці фільми виходили завдяки Саулу Зейнцу, який у 1976 викупив права на екранізацію двох найвідоміших творів Толкіна; він же пізніше посприяв зйомкам знаменитої кінотрилогії Пітера Джексона.

Оригінальний сюжет «Хоббіта» і «Володаря перснів» у мультиплікаційних стрічках інколи був сильно перекручений — і це не задовільнило нащадків Толкіна. Його старший син, Крістофер, досі опікується творчим спадком батька і вкрай негативно ставиться до будь-яких екранізацій. Власне, він би охоче заборонив і зйомки джексонівських «Володаря перснів» та «Хоббіта», але якраз права на ці книжки досі залишаються поза його, Крістофера, владою. Однак існують й інші твори, що належать до так званого «Легендаріуму» й оповідають про про давню історію Середзем’я: «Сильмарілліон», «Повна історія Середзем’я у дванадцяти томах», «Втрачені оповіді» тощо. Права на них досі в нащадків, і будь-яка спроба залучити той чи інший матеріал з цих книжок напевне буде суворо переслідуватися за законом…

* * *

Отже, на той момент, коли Джексон знову взявся за зйомки «Хоббіта», перед ним постало складне питання. Він мусив якимось чином пов’язати цю передісторію-казку із уже знятим ним же «Володарем перснів». З іншого боку, режисер був обемежений юридично: не міг використовувати жоден із сюжетів, що з’являються в «Сильмарілліоні» чи «Повній історії Середзем’я».

Pages: 1 2 3

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>